YFU nedir?

Youth For Understanding (YFU) 64 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir öğrenci değişim kuruluşudur. Dünyanın en eski, büyük ve saygın değişim kuruluşlarından birisi olan YFU, değişen ve birbirine bağımlı yeni bir dünyada gençleri sorumluluklarına hazırlayarak, yeni fırsatlarla tanıştırmayı hedefler. YFU, dünyadaki kar amacı gütmeyen en büyük ve güvenilir iki öğrenci değişim kuruluşundan birisi olarak her yıl […]

Programlara başvurmadan önce ne yapmalıyım?

Programlara başvurmadan önce web sayfamızı detaylıca inceleyip gerekli koşulları taşıyıp taşımadığınızdan emin olun. Ayrıca başvurmadan önce YFU program kurallarını ve program ücretlerini incelemeniz önemlidir. Programlarla ilgili her türlü bilgi web sayfamızda yayınlanmaktadır. Sayfada yer almayan ve merak ettiğiniz her türlü konuyu YFU Türkiye ofisine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Programlara nasıl başvurabilirim?

Program koşullarını taşıyorsanız web sayfamız üzerinden çevrimiçi (online) formu doldurarak veya ofisimize gelip form doldurarak ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Başvurunuzun işleme alınabilmesi için ön kayıt formunu doldurduktan sonra ön kayıt ücretini yatırmanız gerekmektedir. Ön kayıt ücreti yatırılmayan başvurular dikkate alınmamaktadır.

Ön kayıt ücretini nereye yatırabilirim?

Ön kayıt ücretini YFU Türkiye ofisine elden ödeyebilir veya banka hesabımıza gönderebilirsiniz. Ön kayıt ücretini yatırabileceğiniz banka hesap bilgileri çevrimiçi formu gönderdikten sonra açılan ekranda yer almaktadır. Ayrıca, çevrimiçi başvuru formunu gönderdikten sonra forma girdiğiniz e-posta adresinize banka hesap bilgilerini de içeren bir onay mesajı otomatik olarak gönderilmektedir. Bilgilerin size ulaşmaması veya hesap bilgilerini kaybetmeniz […]

Ön kayıt yaptırmam ve ön kayıt ücretini ödemiş olmam programlara katılmaya hak kazandığım anlamına geliyor mu?

Hayır. Ön kayıt yaptırmanız programlara katılmaya aday olduğunuz anlamına gelir. Programlara katılacak öğrenciler YFU tarafından yapılacak mülakat ve bazı ülkeler için yapılan dil testi sonucunda seçilmektedir. Mülakat ve dil testi (gerekli durumlarda) sonucunda başarılı öğrenciler programlara kabul edilir.

Programlara başvurdum mülakatım ne zaman yapılacak?

Ön kayıt işlemlerinizi tamamladıysanız YFU Türkiye ofisi sizin için bir mülakat tarihi belirleyecektir. Başvuran öğrenci sayısı oldukça fazla olduğundan mülakat tarihi başvurunuzdan bir kaç hafta sonra olabilir. Başvurduğunuz ülke için kontenjanların korunması konusunda ön kayıt ücretini yatırdığınız tarih baz alınır ve herhangi bir hak kaybınız oluşmaz.

Mülakatlar nerede yapılıyor?

Mülakatlar Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılmaktadır. Ayrıca bu şehirler dışında bir şehirden en az 4 öğrencinin başvurması halinde o şehirde de mülakat düzenlenebilir.

Mülakat sonuçları ne zaman belli olur?

Mülakat sonuçları genellikle 1-2 hafta içinde belli olmaktadır. Mülakat sonucunda programlara kabul edilen öğrencilerin kabul belgeleri ve yapmaları gereken diğer işlemleri içeren bilgiler e-posta ve/veya posta aracılığıyla gönderilmektedir.