Hangi Ülkeye Gitmeliyim?

YFU Türkiye olarak, 2019-2020 program yılı için 64 farklı ülkede düzenlenen YFU Değişim Programları’nın 36 ülkedeki kuruluşu ile kontenjan anlaşmamız bulunuyor.

Değişim programı yürütülen ülke sayısı ilgiye göre her dönem yeniden belirleniyor. Bu nedenle şu anda listede yer almayan ve değişim programlarına katılmak isteyebileceğiniz ülkeler varsa bunu YFU Türkiye ofisine bildirebilir ve yeni programların açılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Ülke seçimi yaparken basmakalıp bilgilerden ve önyargılardan kurtulmak çok önemlidir. Her ülkenin sunacağı farklı fırsatlar ve kazanımlar olacağı unutulmamalıdır.

Ülke seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konulardan biri çevrenizdekilerin yorumlarından fazla etkilenmemek olmalıdır. Ne yazık ki edinilen deneyimler, öğrencilerin arkadaşları, yakınları ve diğer çevresindekiler tarafından yapılan yorumlardan çok etkilendiklerini ve sonucunda gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayacak ya da arzu ettikleri değişim ülkesindeki programlara katılamadıklarını göstermiştir. Bu da, öğrencinin değişim programından edineceği kazanımları ve programın verimini azaltabilir. YFU’nun dikkat edilmesi gerektiğine inandığı konulardan biri, ülkeye karar verilirken öğrencilerin seçimlerini aileleriyle birlikte tartışmaları ve ilk aşamada akla gelmeyen farklı boyutların göz önünde bulundurulmasıdır.

Unutmayınız ki, hangi ülkeyi seçerseniz seçin, değişim programına katılacağı süre öğrenci için hayatının en önemli dönemi olacaktır ve hiçbir ülke diğerinden daha iyi ya da daha kötü değildir. Önemli olan öğrencinin gereksinimlerine ve beklentilerine en uygun ülkeyi bulabilmektir.

Eğer ülke konusunda kararsız kalırsanız, YFU ülkeye ilişkin karar verme sürecinizi kolaylaştırmaya yönelik, eğitim sürecinize katkıda bulunabilecek bazı kriterleri göz önünde bulundurmanızı önerebilir. Bu kriterlerden en önemlileri şunlardır:

Öğrencinin ülkeye, kültüre ve dile ilgisi: Her ne kadar eğitim amaçlı da olsa, öğrenci değişim programlarımızın sağlıklı ve başarılı ilerlemesi için öğrencinin sürece gönüllü olarak katılımı çok önemlidir. Geçmiş yıllardaki deneyimlerimiz, gittiği ülkeye, kültüre ve dile ilgisi olan öğrencilerimizin, değişim yılları süresince karşılaştıkları zorluklarla daha rahat başa çıkabildiklerini, daha başarılı çözümler üretebildiklerini, böylelikle de kazanımlarını artırdıklarını göstermiştir.

Program süresi: YFU öğrenci değişim programlarının süresi, isteğinize ve seçtiğiniz ülkedeki eğitim sistemine göre şekillenir. Temelde 1 yıllık, 6 aylık ve yaz programları şeklinde üç farklı program süremiz vardır. Öğreniminizin sadece bir dönemini farklı bir ülkede geçirmek istiyorsanız, 6 aylık programlar tam size göre olacaktır. Sadece yazınızı seçtiğiniz ülkede geçirmek istiyorsanız, yaz programlarımız size uygun olacaktır. Tüm ülkelerde bu programların tamamı düzenlenmediğinden, program süresi ülke seçiminizi kolaylaştırabilecek bir kriter olabilir.

YFU temel olarak 1 yıllık programlara odaklanır. Bir gencin değişim programlarından azami düzeyde yarar sağlayabilmesi için 1 yıllık programların en uygun süre olduğu gözlemlenmiştir.

Program Türü: Sadece bazı ülkelerde düzenlenen özel programlar, özellikle resim, müzik gibi alanlarda eğitim alan öğrencilerle farklı konulara ilgi ve becerisi olan gençler için düzenlenir. Estonya’nın müzik ve doğa programları, Letonya’da bulunan sanat veya Litvanya’nın basketbol programı bunlara örnek verilebilir.

Eğitim sistemi ve gelecek fırsatları: YFU Değişim Programları, akademik başarı ve gelişime üst düzeyde önem verir. Aynı şekilde ülke seçimi sırasında da, ülkenin eğitim yaklaşımı ve düzeyinin öğrencinin gereksinimlerini karşılıyor olması önemlidir. Örneğin, OECD ülkeleri arasında en iyi eğitim sistemine sahip olarak kabul edilen Finlandiya’nın bu özelliği birçok aile tarafından bilinmez ya da göz ardı edilir. Benzer bir şekilde, öğrencinin yüksek eğitimin üst düzeyde olduğu Hollanda ya da Belçika’dan birine gitmesi, her iki ülkede de üniversite eğitimine devam etme avantajı yaratabilir.

Kariyer ve gelecek planları: YFU değişim öğrencilerinin önemli bir kısmı yüksek öğrenimlerine değişim programlarına katıldıkları ülkede devam ederler. Bu durum, özellikle Türkiye gibi sınav sistemiyle üniversitelere girilebilen ülkelerdeki öğrencilerin ilgi duydukları alanda iyi düzeyde eğitim alabilmeleri için yeni fırsatlar yaratır. Örneğin, öğrenci Almanya, Danimarka, Fransa, İsviçre ya da Macaristan gibi üst düzeyde üniversite eğitimi sağlayan ülkelerde eğitimine devam etme olanağı yakalayabilir. Gelecekte uluslararası düzeyde çalışmayı düşünüyorsa ABD, Brezilya, Çin gibi dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ülkeleri seçebilir ya da yine aynı yaklaşımla, dünyada en fazla konuşulan 2. dil olan İspanyolca öğrenmek için Arjantin, Meksika, Venezuela gibi ülkeleri tercih edebilir.

Ücret ve burslar: Program ücretleri, özellikle ulaşım ve sigorta göz önünde bulundurularak, ülkeye göre değişir. Bu nedenle, seçmek istediğiniz ülkenin program ücreti seçiminizi etkileyebilecektir. Bunun yanında, sınırlı sayıda da olsa bazı ülkelere kısmi burs olanağı bulunur. Ekonomik açıdan sizi rahatlatabilecek bu burslardan yararlanmak üzere, kısmi burs olanağı olan ülkelerden birini seçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak öğrencinin burs alıp alamayacağı YFU tarafından yapılacak olan bir değerlendirmeye göre belirlenip, burslu ülkelerden birini seçmeniz, burs imkanından kesin yararlanacağınız anlamına gelmez.

Değişim programlarının içeriği, süreleri ve ücretleri ülkelere göre farklılık gösterir. Daha detaylı bilgiye, ülkelere özel bilgileri içeren sayfalardan ulaşabilirsiniz. Ülke seçimi konusunda her zaman YFU Türkiye ofisindeki uzmanlarımızdan da destek alabilirsiniz.