ŞİMDİ BAŞVURUN

Türkiye Almanya Stajyer Değişimi Programı

Kültürlerarası yeterliliklerin, dil becerilerinin ve küresel zihnin öneminin günümüz ekonomisinde ve toplumunda giderek artmasına rağmen mesleki eğitim alan öğrencilere tanınan uluslararası değişim fırsatları hala oldukça kısıtlı kalmaktadır.  2015 yılında Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya ve Youth For Understanding (YFU) ortaklığında Türkiye’de Almanya’dan gelen stajyerler için bir değişim programı başlattık. 2017 yılı itibariyle Türkiye’den genç öğrencilere de kültürlerarası ve profesyonel deneyimler kazanabilmelerine imkan vermek amacıyla  programı Almanya’da gerçekleştireceğiz.

Projenin hedefleri ve istenilen etkileri: Projede farklı kademelerde çeşitli pozitif etkileri geliştirmek amaçlanmıştır :

Katılımcılar: Genç stajyerlerin kültürlerarası farkındalıklarını arttırıp dil becerilerini geliştirirken aynı zamanda profesyonel iş yaşamının iç yüzünü anlamaları; ayrıca uluslararası değişimin, stajyerlerin kişisel gelişimlerini, öz saygılarını ve motivasyonlarını beslemesi amaçlanmıştır.

İlgili Kuruluşlar: Öğrencilerinin, stajyerlerinin veya gelecekteki çalışanlarının yurtdışında edindikleri yeterliliklerden ve tecrübelerinden yararlanan ve katılımcıların yeni edindikleri becerilerini, fikirlerini, temaslarını ve motivasyonlarını günlük çalışma veya öğrenme alışkanlıklarına entegre edebilen Türkiye’deki okullar ve şirketler. Bu kurumlardaki öğrencilerin Giyim Üretim Teknolojisi, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Aile ve Tüketici Hizmetleri. vb. gibi alanlarda eğitim görmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin en az A2 düzeyde İngilizce bilmeleri beklenmektedir.

Toplum ve Ekonomi: Makro düzeyde, program geleceğin profesyonellerinin niteliklerine katkı yapmakta; mesleki hareketlilik programlarının görünürlüğünü arttırmakta ve Türk – Alman ilişkilerini destekleyerek, bireysel temaslar ve deneyimler aracılığıyla karşılıklı anlayışı geliştirmektedir.

Hedef Grup: Proje, 15-18 yaş arası temel düzeyde Almanca ve/veya İngilizce konuşabilen Giyim Üretim Teknolojisi, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Aile ve Tüketici Hizmetleri gibi alanlarda eğitim gören meslek lisesi öğrencileri için tasarlanmıştır. Öğrenciler açık fikirli ve programa katılmak için motive olmalıdır. Programa kabul edilebilmek için adaylar okulları tarafından önerilmeli ve YFU tarafından yapılacak olan mülakatı geçmelidir. Öğrenciler en az A2 düzeyde İngilizce bilmelidir.

Go International 2017 katılımcıları ve grup liderleri.

Program: Program 30 Ağustos – 13 Eylül 2019 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşecektir. Katılımcılar, kültürlerarası eğitimi ve pratik önerileri kapsayacak olan Ayrılış Öncesi Oryantasyonu programıyla önceden hazırlanmış olacaklardır. 25-29 Ağustos arasındaki Oryantasyon programı içerisinde ayrıca öğrencilerin iletişim becerilerini arttırmak amacıyla İngilizce dersler verilecektir. Öğrenciler program sonunda da Dönüş Sonrası Oryantasyonu ile deneyimlerini paylaşacaklardır. Öğrencilere seyahatlerinde ve Almanya’da kalacakları süre boyunca bir Türk grup lideri ve bir Alman iletişim kişisi eşlik edecek ve bununla birlikte öğrencilerin 7/24 ulaşabilecekleri bir acil durum hattı olacaktır.

Programın ilk haftası Kirchhain, Almanya’da ikinci haftasi ise Hamburg, Almanya’da gerçekleşecektir. Öğrenciler Kirchhain şehrinde partner okul Beruflichen Schulen Kirchhain öğrencileri ile beraber okula gidecek, iş gölgeleme yapacak ve eşleştikleri öğrencilerin aileleri ile beraber kalacaklardır. Programın ikinci haftasında ise Türk ve Alman öğrenciler beraber Hamburg’da kalarak yine iş gölgeleme ve şirket ziyaretleri yaparak Almanya’daki iş yaşamı hakkında daha fazla bilgi edineceklerdir.

Ayarlamalar: Program Almanya’nın Kirchhain ve Hamburg şehirlerinde gerçekleştirilecektir. Seyahat ve sigorta Işlemleri düzenleyen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecektir. Pasaport ve vize işlemlerini katılımcıların aileleri ile beraber gerçekleştirmesi gerekmektedir. Vize için gerekli belgeler kuruluşlar tarafından katılımcılara sağlanacaktır.

Finansman: Bütün program ücretleri (seyahat, oryantasyonlar & destek, konaklama ve etkinlikler) proje kapsamında karşılanacaktır. Vize ücretlerinin (idata) geri ödemesi yapılacaktır. Türkiye ve Almanya’daki yerel ulaşım masrafları ve cep harçlığı program kapsamında karşılanmamaktadır.

Son başvuru tarihi: 7 Haziran 2019

İletişim:

Tuğçe Caner

projects@yfu-turkey.org

Tel: 0312 212 24 81  / 0549 568 69 60

ŞİMDİ BAŞVURUN