Merhaba Programı

Türk gençleri Almanya’yı keşfediyor (22 Ocak – 3 Şubat 2018)


“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye”

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye”, Youth For Understanding (YFU Türkiye ve YFU Almanya) iş birliği ve Mercator Vakfı finansal desteğiyle gerçekleştirilen uluslararası bir projedir.

Proje, A2 seviyesinde Almanca bilen, 9. ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik kısa süreli bir değişim programıdır. Programa katılan öğrenciler, yarı yıl tatilinde, iki hafta boyunca Alman kültürünü tanıma ve Almanca dil pratiği yapma fırsatına sahip olacaklardır. Program, 22 Ocak – 3 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir ve programa Türkiye’den 25 öğrenci ve 2 grup lideri katılacaktır.

Eğitim Programı

22 – 26 Ocak 2018 tarihleri arasında öğrenciler Almanya’nın başkenti Berlin sınırlarında bulunan Potsdam kentinde bir eğitim programına katılacaklar ve bu süre içerisinde beraberce bir gençlik merkezinde konaklayacaklardır.

Alman Aile Yaşamını Tanıma

Öğrenciler 26 Ocak 2018 tarihinde Alman ev sahibi aileleri tarafından alınacak ve geriye kalan bir haftalık süre boyunca, ailelerin yanında kalacaklardır. Böylece Alman kültürünü ve aile yaşantısını tanıma ve Alman kültürünün içerisinde birebir yer alarak tecrübe etme fırsatını yakalayacaklardır. Öğrencileri misafir edecek gönüllü aileler, YFU Almanya tarafından bir dizi ziyaret ve görüşmeler sonucunda titizlikle seçilirler.

Ayrıca öğrenciler, ev sahibi aile yanında konakladıkları süre boyunca, yakında bulunan bir liseye devam ederek Alman eğitim
sistemini tanıma ve fikir edinme şansı bulabileceklerdir.

Öğrenciler ve ev sahibi aileler program süresince YFU Almanya tarafından takip edilerek desteklenir ve sorun yaşanması durumunda danışmanlık sağlanır.

Programın Maliyeti Nedir?

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” programının tüm masrafları Mercator Vakfı tarafından karşılanacaktır. Bu nedenle öğrencilerin programa katılmak için herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir.

Program Kapsamında Karşılanan Giderler
 • Yolculuk
 • Vize
 • Sigorta
 • Türkiye’de gerşekleşecek olan konaklamalı Ayrılış Öncesi ve Değerlendirme Toplantıları
 • Almanya’da gerçekleşecek olan Varış Sonrası ve Dönüş Öncesi Toplantıları
 • Almanya’da gönüllü evsahibi aile yanına ve okula yerleştirme
 • YFU Türkiye ve YFU Almanya tarafından verilen tüm danışmanlık ve rehberlik hizmetleri
 • 7/24 Acil yardım hizmeti
Program Kapsamında Karşılanmayan Giderler
 • Pasaport masrafları
 • Noterden alınacak muvafakatname ve vize başvurusu için gerekli diğer belgelerin masrafları
 • Bir miktar cep harçlığı (iki hafta için önerimiz en az 50 Euro’dur)
 • Almanya’da okula ulaşım masrafları (gerekmesi halinde)
Başvuru ve Seçim Süreci
Programa tüm Türkiye’den belirli okulların
 • A2 seviyesinde Almanca bilen,
 • 9. ve 10. sınıflarında okumakta olan,
 • Herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmayan,
 • Seyahat engeli bulunmayan

öğrencileri 9 Kasım 2017 tarihine kadar başvuru yapabilirler. Başvuru formuna ulaşmak için: http://www.yfu-turkey.org/degisim/merhaba

Program Akışı
23 Ekim 2017
9 Kasım 2017
YFU Türkiye websitesi üzerinden başvuruların yapılması
http://www.yfu-turkey.org/degisim/merhaba
14 Kasım 2017 Ön eleme sonuçlarının duyurulması
20 Kasım 2017
22 Kasım 2017
Ön elemeyi geçen öğrencilerle mülakat yapılması
24 Kasım 2017 Sonuçların duyurulması
24 Kasım 2017
1 Aralık 2017
Seçilen öğrencilerin dosyalarının hazırlanması
21 Ocak 2018 YFU Türkiye Ayrılış Öncesi Oryantasyon Programı
22 Ocak 2018
3 Şubat 2018
Almanya Programı
4 Şubat 2018 YFU Türkiye Dönüş Sonrası Değerlendirme Toplantısı
Programı Düzenleyen Kuruluşlar

Mercator Vakfı, Almanya’nın en büyük vakıfları arasında yer almaktadır. Bu vakıf, orta öğretimde ve yüksek öğretimde daha iyi eğitim olanakları sunulmasına ilişkin projeleri teşvik etmekte ve desteklemektedir.

Gerhard Mercator’un düşünceleri doğrultusunda hareket eden vakıf, dünyaya ve hoşgörüye açık olma fikrini besleyen, fikir ve bilgi alışverişine dayalı kültürel buluşmaları desteklemektedir. Bu kapsamda Mercator Vakfı, 8 yıldır kısa süreli Merhaba Programı’nın yanında, Youth For Understanding tarafından düzenlenen 1 yıllık Uluslararası Kültür ve Eğitim Programları’na Türkiye ve Almanya’dan katılan lise öğrencilerine yönelik kısmi burs imkanları da yaratmaktadır.

Mercator Vakfı ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.stiftung-mercator.de

 

YFU (Youth For Understanding), 50 yılı aşkın bir süredir uluslararası lise değişim programları düzenlemektedir. YFU, gençlerin kişisel gelişim ve becerilerini ön planda tutan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. YFU yaklaşık 60 farklı ülkedeki ortak kuruluşlarla iş birliği yapmakta ve kültürlerarası kaynaşmanın ve ülkelerarası hoşgörünün sağlanmasında aktif bir rol üstlenmektedir. YFU sayesinde 15-18 yaşları arasındaki lise öğrencileri bir yıl boyunca farklı bir ülkeye giderek gönüllü bir ev sahibi aile yanında kalmakta ve bu süre boyunca lise eğitimine devam etmektedir. YFU Türkiye, değişim programlarının yanı sıra öğretmenlere ve gençlere yönelik çeşitli projeler düzenlemekte, Türkiye’de eğitim ve kültür alanında gençlerin gelişimine yönelik çeşitli fırsatlar yaratmaya çalışmaktadır.