Nasıl Ev Sahibi Aile Olabiliriz?

Ev sahibi aile formu: Ev sahibi aile olmaya karar verdikten sonra Ev Sahibi Aile Başvuru Formu’nu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu form yerleştirme aşamasına yardımcı olacağı için ne kadar ayrıntılı bilgi sağlayabilirseniz o kadar iyi olacaktır.

Görüşme: YFU Uluslararası Temel Standartları gereği ev sahibi olmak isteyen tüm aileler ziyaret edilir ve yüz yüze bir görüşme yapılır. Bu hem aile ve YFU arasındaki iletişimi geliştirmek, hem de aile tarafından değişim öğrencisine sağlanacak ortamı görebilmek açısından önemlidir.

Görüşme sonucunda ev sahibi aile olmaya uygun görülen aile yerleştirme sürecine dahil edilir.

Yerleştirme: Öğrenci yerleştirme işlemleri yine YFU Uluslararası Standartları’na göre yapılmaktadır. YFU kuruluşları tarafından özenle seçilen öğrencilerin dosyaları YFU Türkiye ofisine ulaştıktan sonra mevcut evsahibi aile profilleri ile öğrenci profillleri eşleştirilir.

Aday evsahibi aileler, eşleştirilen öğrenci profilleri arasından misafir etmek istedikleri öğrencileri seçerler (öğrenci seçimi, profil eşleştirmesinde birden fazla öğrencinin eşleştirilmiş olması durumunda geçerlidir). Evsahibi seçim süreci sonucunda evsahibi olmak için gerekli şartları taşıyarak onay almış olunmasına rağmen, tüm evsahibi ailelerin yanına öğrenci yerleştirilmeyebilir. Bu, o sene Türkiye’ye gelecek öğrenci sayısı ve öğrenci profili ile aile profillerinin uyuşmasına bağlıdır.