Burs İmkanları

YFU Türkiye daha fazla gence ulaşabilmek amacıyla çeşitli burs olanakları yaratmaya çalışır. Burslarımız YFU Değişim Programları’na katılacak öğrencilere yöneliktir ve sadece 1 yıllık değişim programlarına katılacak öğrencilere sunulur. Her bir öğrenci en fazla tek bir burs imkanından yararlanabilir.

Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler ön kayıt işlemlerinden sonra mülakatları sırasında taleplerini iletmelidirler. Daha sonra, dolduracakları burs başvuru formu YFU Burs Komitesi tarafından Nisan ayı başında incelenerek, burs almaya hak kazanıp kazanmadıkları Mayıs ayı içerisinde kendilerine bildirilecektir.

2024-25 program yılı için burs olanakları şöyledir:

Almanya Mercator Vakfı Burs Programı: 3000 Avro* (ortalama)

* Öğrencinin ekonomik durumuna göre burs miktarı değişebilir. Mercator Vakfı bursları en az 500 en fazla 7000 Avro olarak uygulanmaktadır. Burs komitesi, yapılan tüm başvuruları Nisan ayı başında değerlendirir ve öğrencilerin ekonomik durumlarına göre Mercator Vakfı’na bir öneride bulunur. Mercator Vakfı’nın değerlendirmesi sonrasında, tahsis edilen burs miktarı Mayıs ayında duyurulur.

Almanya PASCH Bursu Programı: 2016 yılında Goethe-Institut (GI) Ankara ve YFU arasında başlatılan işbirliği sonrasında Türkiye’de PASCH/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruda bulunabileceği bir burs programı hayata geçirilmiştir. Burs programı kapsamında, Almanya’da değişim öğrencisi olmak isteyen, hali hazırda en az A2 seviyesinde Almanca bilen ve PASCH/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruları, GI Ankara ve YFU Türkiye tarafından değerlendirilerek, 2 öğrenciye %100 burs verilmektedir. Burs fonunun %50’si YFU, %50’si GI tarafından finanse edilmektedir. Programa başvurup, mülakatta başarılı olan öğrencilerden 2 kişiye ekonomik durumları da dikkate alınarak burs tahsisi yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için ziyaret ediniz.

PASCH Yarışması Burs Programı: Goethe-Institut Almanya tarafından yürütülen program kapsamında dünya çapındaki PASCH okulları öğrencileri arasında yapılan bir yarışma sonrasında, toplamda 7 öğrenciye program ücretinin %50’si kadar bir burs verilmektedir. Programın katılım koşullarını öğrenmek için, okulunuzdaki PASCH koordinatörü öğretmeniniz ile görüşebilirsiniz. Başvuruda bulunan öğrencilerin mülakatları YFU Türkiye tarafından gerçekleştirilecektir. Mülakatta başarılı olan öğrenciler, PASCH yarışmasına katılabilir ve yarışmada dereceye girmeleri halinde de burs almaya hak kazanırlar.

Program detayları ve başvuru süreci için lütfen sayfamızı takip etmeye devam edin..

YFU Türkiye Burs Fonu: YFU Türkiye’nin kendi imkanlarıyla oluşturduğu burs fonu kapsamında, daha önce gidilmemiş bir ülkeye* yıl programına katılmak üzere gidecek bir öğrenciye 4000 Euro ya da 4000 USD burs imkanı sağlanacaktır. YFU Türkiye bursuna başvuruda bulunmak için öncelikle programlara kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Bursa başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerimiz kabul aşamasında YFU Türkiye ofisi ile görüşerek, burs başvuru formunu talep edebilirler. Burs başvurularının, en geç Mart ayı ortasına kadar yapılması gerekmektedir. Nisan ayı başında burs komitesi tarafından başvurular değerlendirilir ve Nisan ayı ortasında burs tahsisi gerçekleştirilir.

* Daha önce gidilmemiş ve başvuruda bulunulabilecek olan ülkeler: Bulgaristan, Romanya, Güney Afrika, Letonya, Şili, Ekvador, Paraguay, Tayland, Vietnam ve Polonya

YFU Güney Amerika Burs Fonu: Güney Amerika’daki değişim programları, YFU programlarının en eski ve en köklü kuruluşları tarafından hayata geçirilmektedir. Türkiye’den bu ülkelere talebi artırmak için oluşturulmuş olan burs fonu kapsamında, aşağıdaki ülkelere başvuran ve mülakatlar sonucunda başarılı olan öğrencilere, kesin kayıt işlemleri sırasında belirtilen bursların tahsisi yapılacaktır.

Şili: Yıl programına katılan 1 öğrenci için 2000 USD burs

Paraguay: Yıl programına katılan öğrenciler için 500 USD burs

Ekvador: Yıl programına katılan öğrenciler için 500 USD burs

Arjantin: Yıl programına katılan öğrenciler için 500 USD burs

NOT: İki farklı burs programının birleştirilmesi mümkün değildir. Örneğin Paraguay için YFU Türkiye burs fonundan yararlanan bir öğrenci aynı anda Güney Amerika bursundan yararlanamaz.