İspanya – Juventud y Cultura

Program Türü

Dönem

Program Tarihleri

Program Ücreti

Son Başvuru Tarihi

Lise Değişim Programı
Sömestir

2024 Q1

02 Şubat 2024
28 Haziran 2024

€9500

15 Eylül 2023

Lise Değişim Programı
Kısa Program

02 Şubat 2024
20 Mart 2024

€7800

Lise Değişim Programı
Yıl

2024 Q3

04 Eylül 2024
27 Haziran 2025

€12500

01 Mart 2024

Lise Değişim Programı
Sömestir

04 Eylül 2024
24 Ocak 2025

€10250

Lise Değişim Programı:
Trimestir

04 Eylül 2024
20 Aralık 2024

€8600

Lise Değişim Programı
Sömestir

2025 Q1

01 Şubat 2025
27 Haziran 2025

€10500

15 Eylül 2024

Lise Değişim Programı
Kısa Program

01 Şubat 2025
25 Nisan 2025

€8350 

EK ÖDEMELER (talep edilmesi halinde program ücretine eklenecektir)
Belirlenmiş Varış/Ayrılış Günü Dışında talep edilen havaalanı transferleri

€165

Evcil hayvan alerjisi ve özel diyet (vegan, vejeteryan, vb.) taleplerine uygun yerleştirme

€550

Resmi Not Dökümü talebi

€165

2024 Q1 sömestir programına katılan öğrenciler, 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında Berlin, Almanya’da düzenlenen YES (Youth Empowerment Seminar) programına katılacak, dolayısıyla İspanya’dan 24 Haziran 2024 tarihinde ayrılacak, ancak Türkiye’ye YES sonrasında, 28 Haziran 2024’de, Türkiye’den Avrupa’da değişime katılan diğer öğrenciler ve grup lideri ile birlikte döneceklerdir.

2024 Q3 yıl ve 2025 Q1 sömestir programlarına katılan öğrenciler, 23-27 Haziran 2025 tarihleri arasında Berlin, Almanya’da düzenlenen YES (Youth Empowerment Seminar) programına katılacak, dolayısıyla İspanya’dan 23 Haziran 2025 tarihinde ayrılacak, ancak Türkiye’ye YES sonrasında, 27 Haziran 2025’de, Türkiye’den Avrupa’da değişime katılan diğer öğrenciler ve grup lideri ile birlikte döneceklerdir.

İspanya’daki kültürlerarası değişim programları, YFU ortak kuruluşu olan Juventud y Cultura tarafından düzenlenmektedir.

Yaş kriterleri:

Program Dönemi

Uygun Yaş Aralığı

2024 Q1

16 Aralık 2005 – 31 Aralık 2008

2024 Q3

31 Mayıs 2006 – 31 Ağustos 2009

2025 Q1

31 Aralık 2006 – 31 Aralık 2009

Belirtilen yaş aralıklarının altındaki ve üstündeki öğrenciler için programa kabulden önce Juventud y Cultura’nın onayı alınmaktadır. Yaş kriterlerine uymayan öğrenciler, ancak onay verilmesi halinde işlemlerine devam edebilirler.

Dil kriterleri: Programa katılmak isteyen öğrencilerin, orta seviyede İspanyolca bilmesi tercih edilmektedir; ancak zorunlu değildir. Her durumda, öğrencinin iletişim kurabilecek düzeyde İspanyolca veya İngilizce bilmesi gerekmektedir. Dil kriterini karşılamayan öğrenciler, mülakatı başarılıysa, Juventud y Cultura’dan alınacak onay sonrasında işlemlerine devam edebilirler.

Akademik kriterler: Öğrencilerin programa başvuru aşamasında ortalamanın üstünde notlarının olması, bunun yanında okula ve okulla ilgili etkinliklere katılım yönünde son derece istekli olmaları gerekmektedir.

Not ortalaması düşük olan öğrencilerin, Juventud y Cultura tarafından hazırlanacak olan bir program öncesi anlaşmasını imzalamaları ve programda okula devam ettikleri süre boyunca iyi bir öğrenci olmaları beklenmektedir. Bunun yanında, not ortalaması düşük olan öğrencilerin, İspanya’da okuldaki derslere uyum sağlamak üzere özel ders alması gerekebilecektir. Böyle bir durumda, özel ders ücretini, öğrencinin ayrıca karşılaması gerekmektedir.

Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin kabulü ancak Juventud y Cultura’dan alıncak olan onay sonrasında mümkündür. Bu öğrencilerin, okulda ek bir desteğe ihtiyaç olmadan işlev göstermeleri beklenmektedir. Bunun yanında, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin, İspanya’da okuldaki derslere uyum sağlamak üzere özel ders alması gerekebilecektir. Böyle bir durumda, özel ders ücretini, öğrencinin ayrıca karşılaması gerekmektedir.

Sağlık kriterleri:

Tüm YFU öğrencilerinin sağlık durumu iyi olmalıdır. Değişim programı deneyiminin doğal etkinliklerine katılımlarını engelleyecek herhangi bir sorunları olmamalı; kendileri, ev sahibi aileleri ya da ev sahibi YFU kuruluşu için sorun yaratmamalıdırlar.

Son iki yıl içinde psikolojik sorunları (panik/bipolar bozukluk/depresyon gibi) ve/veya yeme bozukluğu olan öğrenciler programa kabul edilmemektedirler.

Aynı şekilde, sigara içen öğrenciler de programa kabul edilmemektedir.

Kişisel nitelikler: Açık fikirlilik, farklı ortamlara uyum sağlayabilme, motivasyon, sorumluluk bilinci ve özgüven gibi genel kişisel niteliklerin yanında, öğrencinin İspanyolca öğrenme ve buna vakit ayırma konusunda istekli olması gerekmektedir.

Mezun Öğrenciler: Kendi ülkelerinde hali hazırda liseden mezun olmuş öğrencilerin, İspanya’da bulundukları süre boyunca okula ve lise eğitimine devam etme konusunda istekli olmaları gerekmektedir. Mezun öğrencilerden, değişim yılı boyunca okula devam etme konusundaki isteklerini gösterir bir motivasyon mektubu yazmaları ve Juventud y Cultura tarafından hazırlanacak olan bir program öncesi anlaşması imzalamaları istenecektir.

Genel kriterler:

Kabul öncesinde onay alınması gereken öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip öğrencilerin kabulü ancak Juventud y Cultura’nın onayına bağlıdır. Bu öğrencilerin programa kabulü onaylansa dahi, yerleştirme işlemleri, diğer öğrencilere oranla daha uzun sürebilecektir.

 • Sigara içilmeyen bir eve yerleştirilmek isteyen öğrenciler
 • Değişim programı boyunca belirli bir etkinliğe/aktiviteye devam etmek isteyen öğrenciler – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, etkinlik/aktivite ile ilintili olası masrafların öğrenci tarafından karşılanması gerekmektedir.
 • Dini bir aktiviteye düzenli olarak katılmak isteyen öğrenciler – kabul edilmesi durumunda, öğrencinin kendi ulaşımını ayarlaması ve katılacağı dini etkinliğin, ev sahibi ailenin günlük etkinlikleri ile çakışmaması gerekmektedir.
 • Diyabet ve epilepsi hastası olanlar ve altını ıslatanlar
 • Sürekli/düzenli ilaç kullanmayı gerektiren bir sağlık sorunu olanlar
 • Fiziksel etkinliklere katılımını kısıtlayacak türde kronik hastalığı ve diğer sağlık sorunları olanlar
 • Görme bozukluğu, duyma bozukluğu olanlar
 • Vücut kitle endeksi (bmi) çok düşük olanlar

Ekstra ödeme yapması gereken öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip öğrencilerin kabulü ancak Juventud y Cultura’dan alınacak onay sonrasında mümkün olabilecektir. Bu öğrenciler, programa kabul edilmeleri halinde, özel bir yerleştirme yapılması gerektiğinden, ek bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

 • Vejetaryen öğrenciler – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 435 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • Vegan öğrenciler – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 435 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • Evcil hayvanlarla yaşamak istemeyen öğrenciler – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 325 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.

Yerleştirilmesi zor öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip öğrencilerin ev sahibi aile ve okul yerleştirmeleri daha uzun zaman alacaktır. Her durumda bu öğrencilerin kabulü, Juventud y Cultura’nın onayı ile mümkün olacaktır. Bazı durumlarda öğrencinin ek ödeme yapması gerekmektedir.

 • Laktoz intoleransı, Çölyak, ve diğer beslenme alerjisi olanlar – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 435 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • Çevresel unsurlara karşı alerjisi olanlar – kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 325 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.
 • Evcil hayvan bulunan bir eve yerleştirilmek istemeyenler – alınacak onay sonrasında, kabul edilmeleri halinde, program ücretine ek olarak 325 Euro ödeme yapmaları gerekmektedir.

Besin, hayvan ya da çevresel unsurlara karşı alerjisi olan öğrenciler, alerjilerini kendi başlarına kontrol altında tutabiliyorlarsa ve özel bir yerleştirmeye ihtiyaç duymuyorlarsa, mülakatta başarılı olmaları ve diğer kriterleri sağlamaları halinde, Juventud y Cultura’dan onay alınmaksızın programa kabul edileceklerdir.

 • Ev sahibi aile çocuklu yalnız bir ebeveynden ya da çocuklu veya çocuksuz bir çiftten oluşabilir.
 • Aynı cinsiyete sahip çiftlerden oluşan ailelerin yanına ancak öğrencinin öz ailesinin ve YFU Türkiye’nin onayı ile yerleştirme yapılabilir.
 • Ev sahibi aileler çeşitli yaş, sosyo-ekonomik durum, etnik ve dini geçmişten geliyor olabilirler.
 • Öğrenciler aile üyelerinin İspanyolca konuştuğu ev sahibi ailelere yerleştirilirler.
 • Öğrenciler genellikle kırsal yerleşim yerlerine, küçük kasabalara ya da orta büyüklükteki şehirlere yerleştirilirler. Çok az sayıda öğrenci daha büyük şehirlere yerleştirilmektedir.
 • Herhangi bir bölge, aile tipi ya da yaşam alanı garantisi verilemez, öğrenciler YFU standartlarına uygun herhangi bir yerleştirmeyi kabul etmeye hazır olmalıdır.

Doğrudan Öğrenci Yerleştirmesi: Doğrudan yerleştirme ancak ev sahibi aile ile öğrenci arasında bir akrabalık bağı olmaması durumunda mümkün olabilir. Bunun yanında, potansiyel ev sahibi aile yakınlarında öğrenciyi kabul edecek bir okulun bulunması gerekmektedir.

Değişim öğrencileri yaşlarına uygun olarak 9. ve 12. sınıf arasında bir sınıfa yerleştirilirler. Öğrencinin hangi sınıfa yerleştirileceğine okul karar vermektedir. YFU programına katılıyor olmak okulun öğrenciyi notlandırması ya da mezun etmesi (diploma vermesi) konusunda herhangi bir garanti sağlamamaktadır.

Resmi bir not dökümü almak isteyen öğrenciler, programın başında bunu talep etmek ve bu işlem için gerekli en ödemeyi (yaklaşık 165 Euro) yapmak koşuluyla, programın sonunda resmi bir not dökümü alabilirler. Bu işlemin yapılabilmesi için, öncelikle, öğrencinin Türkiye’deki geçmiş yılın not dökümünün onaylı İspanyolca çevirisini temin etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili, YFU’yu zamanında bilgilendirmek öğrenci ve ailesinin sorumluluğundadır. Resmi not dökümü talep edilmesi halinde, YFU ve Juventud y Cultura işlemlerle ilgili gerekli bilgilendirme yapacak ve öğrenciyi bu süreçte destekleyecektir.

Program ücretine dahil olan masraflar:

 • Oturma izni/Vize desteği (gerekli davet mektupları ve destek yazılarının sağlanması, vize başvurusu konusunda bilgilendirme)
 • Sağlık, kaza ve sorumluluk sigortası (COVID-19 tedavi masrafları dahildir; doktor tarafından talep edilmediği sürece test masrafları ve olası karantina masrafları dahil değildir)
 • Özenle seçilmiş ev sahibi aile yanına yerleştirme
 • Devlet okuluna kayıt/yerleştirme
 • Ankara, İstanbul veya İzmir’den İspanya’ya gidiş-dönüş seyahat masrafları
 • Seyahat işlemleri ve havaalanı desteği (Havaalanı karşılama ve yerel ulaşım desteği)
 • İspanya içinde ev sahibi ailenin bulunduğu yere gidiş-dönüş yerel ulaşım masrafları (program başı ve sonunda)
 • Ayrılış öncesi eğitim (4 gece konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Aile destek programı ve oryantasyon (katılım isteğe bağlıdır)
 • Varış sonrası oryantasyon programı (yerel düzeyde)
 • YES-Young Europeans Seminar (Werbelinse-Berlin Almanya’da 4 gün boyunca düzenlenen programa Avrupa içinde değişime katılmış Avrupalı öğrencilerin tamamı katılmaktadır. YES süresince yeme-içme, konaklama ve YES’e ulaşım masrafları program ücretine dahildir) –  Sadece yıl programında
 • YES geliş ve gidiş yolculukları ile YES programı süresince grup sorumlularının refakati – Sadece yıl programında
 • Dönüş sonrası uyum oryantasyonu (Türkiye’de programı tamamladıktan sonra 1 gece konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Öğrencinin uygun bulunması halinde katılabileceği Gönüllü Eğitimi (3 gün konaklamalı – geri dönüş oryantasyonunun hemen sonrasında yapılacak olan eğitime tüm öğrenciler başvuruda bulunabilirler. YFU eğitmenleri tarafından yapılacak seçim sonunda katılımcılar belirlenecek ve sadece uygun bulunan öğrenciler eğitime katılabilecektir.)
 • Program süresince Juventud y Cultura ofisi ve gönüllüleri tarafından sağlanan destek 
 • YFU/Juventud y Cultura yönetim ve idari giderleri
 • Öğrenci danışmanlık hizmetleri
 • Ek profesyonel danışmanlık hizmeti (gerekiyorsa)
 • YFU/Juventud y Cultura 24 saat acil yardım hattı

ÖNEMLİ NOT: Programın gerçekleşmesi aşamasında var olan çevresel koşullar ve kısıtlamalar uyarınca, güvenlik ve iyi hali sağlamak üzere, yukarıda bahsi geçen oryantasyonların bir kısmının ya da tamamının online (çevrimiçi) olarak yapılması söz konusu olabilir.

Program ücretine dahil olmayan masraflar:

 • Seyahat planı değişikliklerinden doğan cezalar
 • Ekstra bagaj ücretleri (Havayolu şirketinin kuralları çerçevesinde)
 • Vize başvuru ücreti ve oturma izni ile ilgili masraflar (vize uzatımı için gerekmesi halinde Madrid’e gidiş-dönüş ulaşım masrafları, vize başvuru ve uzatım ücreti, vize ile ilgili diğer masraflar)
 • Vize başvurusu ya da okul kaydı için gerekli olabilecek aşılar
 • Pasaport ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Özel ihtiyaçlara yönelik ek yerleştirme ücreti (beslenme kısıtlıkları için 435 Euro, tıbbi ya da evcil hayvan kısıtlılıkları için 325 Euro)
 • Ev sahibi aile değişikliği yapılması halinde ulaşım masrafları
 • Kişisel harcamalar-Cep Harçlığı (aylık 200 Euro önerilir)
 • Okul masrafları (gerekmesi halinde okula ulaşım, kitap, üniforma, öğle yemeği, ekstra okul etkinlikleri gibi)
 • Resmi Not Dökümü alınması (165 Euro)
 • Program dışı düzenlenen-katılımın isteğe bağlı olduğu kültürel geziler
 • Türkiye’deki oryantasyonlara (Ayrılış öncesi ve Dönüş sonrası) ulaşım masrafları COVID-19 önleyici test masrafları (hastalık belirtileri varsa ve doktor tarafından talep edilirse, test masrafı karşılanmaktadır).