2016 yılında Goethe-Institut (GI) Ankara ve YFU arasında başlatılan işbirliği sonrasında Türkiye’de PASCH/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruda bulunabileceği bir burs programı hayata geçirilmiştir. Burs programı kapsamında, 2024-25 program yılında Almanya’da değişim öğrencisi olmak isteyen, hali hazırda en az A2 seviyesinde Almanca bilen ve PASCH/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruları, GI Ankara ve YFU Türkiye tarafından değerlendirilerek, 2 öğrenciye %100 burs verilecektir. Burs fonunun %50’si YFU (Mercator Burs Fonu), %50’si GI Ankara tarafından finanse edilmektedir. Programa başvurup, mülakatlarda başarılı olan öğrencilerden 2 kişiye ekonomik durumları da dikkate alınarak burs tahsisi yapılacaktır.

Youth For Understanding tarafından düzenlenen Kültürlerarası Değişim Programları kapsamında her yıl binlerce lise öğrencisi (15-18 yaşları arasında) bu programlara katılma, böylelikle lise eğitiminin bir yılını farklı bir ülkede geçirmek şansı bulmaktadır. Değişim programlarına katılan öğrenciler, program boyunca gönüllü ev sahibi aileler tarafından misafir edilir ve ev sahibi YFU kuruluşu tarafından yıl boyunca takip edilerek, desteklenir. Her bir öğrenci, yıl boyunca YFU tarafından düzenlenen farklı eğitim ve oryantasyon programları ile de bilgi ve becerilerini geliştirmekte, böylelikle dil öğrenimi ve kültürel etkileşimin yanı sıra, kişisel ve sosyal gelişimine katkıda bulunabilmektedir.

Almanya’da düzenlenen programlar kapsamında da, öğrenciler, YFU’nun en eski ve en büyük kuruluşlarından olan YFU Almanya tarafından misafir edilmektedirler. Öğrenciler, Almanya’da, kendilerine uygun, ortak ilgi alanları olan gönüllü Alman ev sahibi aileler yanına yerleştirilir ve ailenin yakındaki bir akademik liseye devam ederler. Her bir öğrenciye ve ev sahibi aileye yılın başından sonuna kadar onları takip ederek, gerekmesi halinde destek verecek bir danışman atanır. Öğrenci ve ev sahibi aile, herhangi bir sorun yaşamasalar dahi, bu danışman ile ayda en az bir kez görüşürler. Sorunların olması halinde ise, danışman ve YFU Almanya ofisindeki profesyonel çalışanlar, sorunun çözümü konusunda ev sahibi aile ve öğrenci ile birlikte çalışarak, süreçten, tarafların yeni kazanımlar edinerek çıkmasına yardımcı olurlar.

Öğrenciler, program başlamadan önce YFU Türkiye tarafından düzenlenen 4 günlük Ayrılış Öncesi Oryantasyon programının yanısıra, yıl boyunca YFU Almanya tarafından düzenlenen 3 farklı oryantasyon programına ve çeşitli kültürel etkinlik ve gezilere katılma şansı bulurlar. Program sonunda ise Avrupa’daki diğer tüm değişim öğrencileri ile bir araya gelerek Berlin’de düzenlenen 4 günlük YES-Youth Empowerment Seminar adlı etkinliğe katılırlar ve etkinlik sonunda, Türkiye’den grup liderleri ile birlikte dönerler. Döndükten sonraki 1 ay içinde ise YFU Türkiye tarafından düzenlenen Dönüş Sonrası Oryantasyonu ve uygun bulunmaları halinde Gönüllü Eğitimi’ne katılırlar. Böylelikle değişim yılı sonrasında da hem YFU’ya gönüllü olarak destek olur, hem de kendilerini geliştirmeye devam edebilirler.

Program Tarihleri:  31 Ağustos 2024 – 27 Haziran 2025

Başvuru Kriterleri:

  • Burs programına başvurabilmek için ön kriter, PASCH/FIT okullarından birinde okuyor olmaktır.
  • Aday öğrencilerin 31 Mart 2006 ve 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında doğmuş olması gerekmektedir.
  • Öğrencinin en az A2 seviyesinde Almanca bilmesi gerekmektedir.
  • Öğrencinin son 2 yıl içinde fiziksel ya da psikolojik bir tedavi görmemiş olması gerekmektedir.
  • Öğrencinin son 2 yıl içinde herhangi bir dersten zayıf not almamış olması ve derslerinin iyi olması gerekmektedir.

Lütfen sadece bu sayfadan ulaşabileceğiniz ve burs programına özel hazırlanmış olan başvuru formunu doldurunuz. Genel başvuru formunu doldurmanız halinde, başvurunuz elimize ulaşmayacak ve değerlendirilmeniz mümkün olmayacaktır.

Almanya değişim programı hakkında detaylı bilgi almak için ülkeler altından Almanya bölümünü inceleyebilirsiniz.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra, YFU ve Goethe Institute tarafından başvuru formunuz üzerinden bir eleme yapılacak ve ilk mülakata girmeye hak kazanan adaylarla iletişime geçilerek, sözlü mülakat konusunda gerekli bilgiler verilecektir. 

İlk mülakatta başarılı olan öğrenciler online derinlemesine mülakata alınacaklardır. Bu öğrencilerle ayrıca iletişime geçilecektir.

Program takvimi şu şekilde hayata geçirilecektir:

Başvurular: 29 Aralık 2023 – 30 Ocak 2024

Ön eleme: 01 Şubat 2024

Mülakatlar: 07-08 Şubat 2024

Derinlemesine Mülakatlar: 14-21 Şubat 2024

Mülakat sonuçlarının açıklanması: 23 Şubat 2024

Burs almaya hak kazanan öğrenciler, YFU değişim öğrencisi olarak YFU program politikaları ve kurallarına uymakla yükümlüdürler. Öğrencinin kurallara uymaması nedeniyle uyum sürecinde sıkıntılar yaşaması ve bu sorunları aşamaması halinde programının erken sonlanması söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda, öğrenci kendisine verilen bursun %50’lik kısmını geri ödemekle yükümlü olacaktır.

Programla ilgili genel sorularınız için: bilgi@yfu-turkey.org / Tel: 0312 212 24 81