İtalya

PROGRAM ÜCRETLERİ:

2020’nin 1.çeyreğinde başlayan programlar-2020 Q1:

Sömestir Programı: 

Akademik lise: 6900 Euro

Bilingual Scientific School (iki dilli fen lisesi): 7440 Euro

Sanat okulu (Liceo Aristico): 7440 Euro

Dans okulu (Liceo Coreutico): 7880 Euro

Yeme-İçme Hizmetleri (Catering) Okulu (Liceo Alberghiero): 7440 Euro

2019’nin 1.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q1:

Sömestir Programı: 6900 Euro

2019’nin 2.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q2:

Yaz Programı: 4250 Euro

2019’nin 3.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q3:

Yıl Programı: 

Akademik lise: 8100 Euro

Bilingual School (iki dilli okul): 8750 Euro

Sanat okulu (Liceo Aristico): 8750 Euro

Dans okulu (Liceo Coreutico): 9830 Euro

Yeme-İçme Hizmetleri (Catering) Okulu (Liceo Alberghiero): 8750 Euro

IB School: 8750 Euro

Cambridge International: 8750 Euro

Bilingual Scientific School (iki dilli fen lisesi): 8640 Euro

Havacılık Okulu (Liceo Aeronautico): 9830 Euro

Sömestir Programı: 

Akademik lise: 6600 Euro

Bilingual School (iki dilli okul): 7250 Euro

Sanat okulu (Liceo Aristico): 7250 Euro

Dans okulu (Liceo Coreutico): 8330 Euro

Yeme-İçme Hizmetleri (Catering) Okulu (Liceo Alberghiero): 7250 Euro

IB School: 7250 Euro

Cambridge International: 7250 Euro

Bilingual Scientific School (iki dilli fen lisesi): 7140 Euro

Havacılık Okulu (Liceo Aeronautico): 8330 Euro

Dil Kursu Ücreti*: 950 Euro

*Belirli bir düzeyde İtalyanca bilmeyen öğrencilerin dil kursuna katılması zorunludur.

 

PROGRAM TARİHLERİ:

2020’nin 1.çeyreğinde başlayan programlar-2020 Q1:

Sömestir Programı: 23 Ocak 2020 – 15 Haziran 2020

2019’nin 1.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q1:

Sömestir Programı: 24 Ocak 2019 – 28 Haziran 2019

2019’nin 2.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q2:

Yaz Programı: 27 Haziran 2019 – 21 Ağustos 2019

2019’nin 3.çeyreğinde başlayan programlar-2019 Q3:

Yıl Programı: 26 Ağustos 2019 – 3 Temmuz 2020 (Dil kursuna katılacak öğrenciler)

5 Eylül 2019 – 3 Temmuz 2020 (Dil kursuna katılmayacak öğrenciler)

Sömestir Programı: 26 Ağustos 2019 – 25 Ocak 2020

2019’un 3.çeyreğinde başlayan yıl programına ve 2020’nin 1.çeyreğinde başlayan sömestir programına katılan öğrenciler, 29 Haziran – 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında Berlin, Almanya’da düzenlenen YES programına katılacak, dolayısıyla İtalya’dan 29 Haziran 2020 tarihinde ayrılacak, ancak Türkiye’ye YES sonrasında, 3 Temmuz 2020’de, Türkiye’den Avrupa’da değişime katılan diğer öğrenciler ve grup lideri ile birlikte döneceklerdir.

Yaş kriterleri: 2020’nin 1.çeyreğinde başlayan programlara katılacak öğrencilerin 01 Nisan 2002 – 29 Ocak 2005 tarihleri arasında, 2019’un 1.çeyreğinde başlayan programlara katılacak öğrencilerin 30 Aralık 2000 – 30 Aralık 2003 tarihleri arasında, 2019’un 2.çeyreğinde başlayan programlara katılacak öğrencilerin 27 Haziran 2000 – 26 Haziran 2004 tarihleri arasında, 2019’un 3.çeyreğinde başlayan programlara başlayacak öğrencilerin 31 Aralık 2001 – 1 Eylül 2004 tarihleri arasında doğmuş olmaları gerekmektedir. Daha büyük ya da küçük öğrencilerin programa katılımı için YFU İtalya’nın onayına ihtiyaç vardır.

Dil kriterleri: Öğrencilerin temel düzeyde İngilizce ya da İtalyanca bilmeleri gerekmektedir. 3 okul yılı boyunca İngilizce ya da 1 okul yılı boyunca İtalyanca dersi almamış olan öğrencilerin kabulü YFU İtalya’nın onayına bağlıdır. İtalyanca bilmeyen öğrencilerin İtalyanca dil kursuna katılmaları zorunludur.

Akademik kriterler: Öğrencilerin programa başvuru aşamasında ortalamanın üstünde notlarının olması, bunun yanında okula ve okulla ilgili etkinliklere katılım yönünde son derece istekli olmaları gerekmektedir. Okul notları konusunda istisnai uygulamalar ancak YFU İtalya’nın onayı ile kabul edilebilir. Öğrenciler derslere devam etmekle ve aktif olarak katılmakla yükümlüdür. Başarısız öğrencilerin programı erken sonlandırılabilir.

Mezun öğrenciler: Lise son sınıfta okuyan ve liseden mezun olduğu yıl programa katılmak isteyen öğrencilerin bir motivasyon mektubu yazmaları istenecektir. Ancak bu motivasyon mektubunun, YFU İtalya tarafından olumlu değerlendirilmesi sonrasında, öğrenci programa kabul edilebilir. Mezun öğrenciler de programdaki diğer öğrenciler gibi derslere devam etmekle ve derslerin sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdürler. Derslere devam etmeme ve başarısızlık okuldan atılma sebebi olabilir. Derslere devam etmeyen ve başarısız öğrenciler istemli olmayan geri dönüş kapsamında geri gönderilir.

Sağlık kriterleri: Tüm YFU öğrencilerinin sağlık durumu iyi olmalıdır. Değişim programı deneyiminin doğal etkinliklerine katılımlarını engelleyecek herhangi bir sorunları olmamalı; kendileri, evsahibi aileleri ya da evsahibi YFU kuruluşu için sorun yaratmamalıdırlar.

Son iki yıl içinde akli dengesizlik sorunları (panik/bipolar bozukluk/depresyon gibi) çeken ve yeme bozukluğu olan öğrenciler programa kabul edilmemektedirler.

Kişisel nitelikler: Açık fikirlilik, farklı ortamlara uyum sağlayabilme, motivasyon, sorumluluk bilinci ve özgüven gibi genel kişisel niteliklerin yanında, öğrenciler İtalyanca öğrenme konusunda istekli olmalıdır.

Yerleştirilmesi zor öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip öğrencilerin ev sahibi aile ve okul yerleştirmeleri daha uzun zaman alacaktır.

 • Beslenme konusunda kısıtları olanlar (vejeteryan, vegan gibi)
 • Yiyecek ve çevresel unsurlara karşı alerjisi olanlar
 • Evcil hayvan bulunan bir eve yerleştirilmek istemeyenler
 • Fiziksel etkinliklere katılımını kısıtlayacak türde kronik hastalığı ve diğer sağlık sorunları olanlar
 • Sigara içen öğrenciler

Şartlı öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçına sahip öğrencilerin kabulü ancak YFU İtalya‘nın onayına bağlıdır.

 • Fiziksel engeli ve kronik hastalığı olan, psikolojik tedavi görmüş (tedavinin nedenine göre kabul edilebilirler), – YFU İtalya’nın onayı ile kabul edilirler
 • İki yıldan daha uzun zaman önce depresyon, yeme bozukluğu ya da herhangi başka bir bozukluk göstermiş olan öğrencilerin kabulü konusunda YFU İtalya‘ya danışılması gerekmektedir.
 • Diyabet ve epilepsi hastası olanlar ve veganlar ancak YFU İtalya‘nın onayı ile kabul edilebilirler.
 • Dikkat dağınıklığı veya bozukluğu olan öğrenciler YFU İtalya‘nın onayı ile kabul edilebilirler.
 • Obezite sorunu olanlar (BKI’sı 35’in üzerinde olanlar)
 • Veganlar (Yumurta ve süt ürünleri dahil hayvansal ürün tüketmeyen katı vejeteryanlar)

 • Ev sahibi aile çocuklu yalnız bir ebeveynden ya da çocuklu veya çocuksuz bir çiftten oluşabilir.
 • Aynı cinsiyete sahip çiftlerden oluşan ailelerin yanına ancak öğrencinin öz ailesinin ve YFU Türkiye’nin onayı ile yerleştirme yapılabilir.
 • Ev sahibi aileler çeşitli yaş, sosyo-ekonomik durum, etnik ve dini geçmişten geliyor olabilirler.
 • YFU İtalya çocuksuz tek kişilere öğrenci yerleştirmesi yapmamaktadır.
 • Öğrenciler aile üyelerinin İtalyanca konuştuğu ev sahibi ailelere yerleştirilirler.
 • Öğrenciler genellikle kırsal yerleşim yerlerine, küçük kasabalara (en fazla 30 000 nüfuslu) ya da orta büyüklükteki şehirlere (nüfusu 31 000-125 000 arasında olan) yerleştirilirler. Çok az sayıda öğrenci daha büyük şehirlere yerleştirilmektedir.
 • Herhangi bir bölge, aile tipi ya da yaşam alanı garantisi verilemez, öğrenciler YFU standartlarına uygun herhangi bir yerleştirmeyi kabul etmeye hazır olmalıdır.
 • Öğrencinin bir ev sahibi kardeş ile oda paylaşması beklenebilir.

Doğrudan öğrenci yerleştirmesi: Doğrudan yerleştirme ancak ev sahibi aile ile öğrenci arasında bir akrabalık bağı olmaması durumunda ve ev sahibi ailenin YFU İtalya tarafından kabul edilebilir bir bölgede yaşaması ile mümkün olabilir.

Öğrenciler program kapsamında normal bir liseye devam edebilecekleri gibi farklı okul sistemlerinden veya programlarında birini seçebilirler.

Bilingual School (İki dilli okul): Öğrenciler İtalyanca’nın yanında ikinci bir dili de öğrenmeye başlarlar. Derslerin çoğunluğu İtalyanca, bazı dersler ise (Tarih, Coğrafya, Spor…) ikinci dilde yapılır.

IB School: Türkiye’de hali hazırda bir IB (International Baccalaureate) okuluna dahil olan öğrenciler ile dil testinden gerekli puanı (SLEP 45, ELTiS 212) alan öğrencilerin kaydı yapılabilir. IB okulları genelde özel okullardır.

Sanat okulu (Liceo Artistico): Standart lise derslerinin yanında sanat dersleri de ağırlıklı olarak sunulur. Öğrenciler akademik lise eğitiminin yanında, Sanat teorisi ve uygulaması derslerine devam ederler. Öğrencinin, programa kabul edilebilmesi için sanat eğitimi geçmişinin ve sanata yönelik güçlü bir ilgisinin olması gerekmektedir. Öğrencinin yerleştirileceği lise tarafından ek belgeler (geçmiş çalışmalar gibi) istenebilir.

Müzik okulu (Liceo Musicale): Standart lise derslerinin yanında müzik dersleri de ağırlıklı olarak sunulur. Öğrenciler akademik lise eğitiminin yanında, müzik teorisi ve uygulaması derslerine devam ederler. Öğrencinin, programa kabul edilebilmesi için müzik eğitimi geçmişinin ve müziğe yönelik güçlü bir ilgisinin olması gerekmektedir. Öğrencinin yerleştirileceği lise tarafından ek belgeler (demo kaydı gibi) istenebilir.

Dans Okulu (Liceo Coreutico): Standart lise derslerinin yanında dans ve koreografi dersleri de sunulur. Öğrencinin programa kabul edilebilmesi için dans eğitimi geçmişini sunması ve dans alanında oldukça ilgili olması gerekmektedir. Öğrencinin yerleştirileceği lise tarafından ek belgeler istenebilir.

Yeme-İçme Hizmetleri (Catering) Okulu (Liceo Alberghiero):  Turizm ve Catering alanında ilgili öğrenciler için olan bu programda temel derslerin yanında alana dair, öğrencilerin kendini geliştirmesine yönelik dersler de bulunur. Öğrencinin programa kabul edilmesi için istekli olması programa kabulu için yeterlidir.

Bilim Okulu (Liceo Scientifico): Bilime ilgi duyan ve değişim yılı boyunca da bu alana yoğunlaşmak isteyen öğrenciler için sunulan bu programda öğrenciler bilim alanında özelleşmiş bir liseye yerleştirilirler.

Havacılık Okulu (Liceo Aeronautico): Havacılığa ilgi duyan ve değişim yılı deneyimine ek olarak bir de havacılık alanında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için bulunmaz fırsat olan bu okulda dersleri yanında eğitim kursları ve geziler de düzenlenir. 

Program ücretine dahil olan masraflar:

 • Vize desteği (gerekli davet mektupları ve destek yazılarının sağlanması)
 • Sağlık, kaza ve sorumluluk sigortası
 • Özenle seçilmiş gönüllü YFU ev sahibi aile yanına yerleştirme
 • Devlet okuluna kayıt/yerleştirme
 • Ankara, İstanbul veya İzmir’den İtalya’ya gidiş-dönüş seyahat masrafları
 • Seyahat işlemleri ve havaalanı desteği (Havaalanı karşılama ve yerel ulaşım desteği)
 • İtalya içinde ev sahibi ailenin bulunduğu yere gidiş-dönüş yerel ulaşım masrafları
 • Ayrılış öncesi eğitim (4 gece konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Aile destek programı ve oryantasyon (opsiyonlu)
 • Varış sonrası oryantasyonu (5 gece konaklamalı – yol masrafları dahil)
 • Ara dönem oryantasyonu (5 gece konaklamalı – yol masrafları dahil)
 • Bölgesel düzeyde düzenlenen geri dönüş oryantasyonu (2 gün)
 • YES-Young Europeans Seminar (Berlin Almanya’da 4 gün boyunca düzenlenen programa Avrupa içinde değişime katılmış Avrupalı öğrencilerin tamamı katılmaktadır-YES süresince yeme-içme, konaklama ve YES’e ulaşım masrafları program ücretine dahildir)
 • YES geliş ve gidiş yolculukları ile YES programı süresince grup sorumlularının refakati
 • Dönüş sonrası uyum oryantasyonu (Türkiye’de programı tamamladıktan sonra 1 gece konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Öğrencinin uygun bulunması halinde katılabileceği Gönüllü Eğitimi (3 gün konaklamalı – geri dönüş oryantasyonun hemen sonrasına yapılacak olan eğitime tüm öğrenciler başvuruda bulunabilirler. YFU eğitmenleri tarafından yapılacak seçim sonunda katılımcılar belirlenecek ve sadece uygun bulunan öğrenciler eğitime katılabilecektir.)
 • Program süresince YFU Ulusal kuruluşu ve gönüllüleri tarafından sağlanan düzenli destek
 • Gerekli görüldüğü takdirde profesyonel çalışanlar tarafından rehberlik hizmeti
 • YFU idari giderleri
 • Öğrenci danışmanlık hizmetleri
 • Ek profesyonel danışmanlık hizmeti (gerekiyorsa)
 • YFU 24 saat acil yardım hatt

Program ücretine dahil olmayan masraflar:

 • Seyahat planı değişikliklerinden doğan cezalar
 • Ekstra bagaj ücretleri (Havayolu şirketinin kuralları çerçevesinde)
 • Vize başvuru ücreti ve oturma izni ile ilgili masraflar
 • Pasaport ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Kişisel harcamalar-Cep Harçlığı (aylık yaklaşık olarak 150 Euro önerilir)
 • Okula ulaşım masrafları
 • Okul kitaplarının, etkinliklerin ve materyallerin masrafları
 • Program dışı düzenlenen-katılımın isteğe bağlı olduğu kültürel geziler (2 ila 7 gün arasında farklı yerlere düzenlenen bu gezilerin katılım ücreti 100-250 Euro arasında olmaktadır)
 • Türkiye’deki oryantasyonlara ulaşım masrafları