ABD Lise – FLAG

YFU, farklı ülkelerden ABD’ye olan değişim programları talebini karşılamak üzere, YFU ABD’nin sunduğu programlara ek olarak, geçtiğimiz yıllarda FLAG adlı kuruluşla işbirliği yapmaya başlamıştır. FLAG, J1 ve F1 lise değişim programları alanında ABD’nin önde gelen değişim kuruluşlarından biridir. Programa katılacak olan öğrencilerin, ABD’deki tüm işlemleri FLAG tarafından yürütülecektir.

Program Türü

Dönem

Program Tarihleri

Program Ücreti

Son Başvuru Tarihi

Lise Değişim Programı (J1)Sömestir

2022 Q1

01-20 Ocak 2022
04-11 Haziran 2022

$13.600

15 Eylül 2021

Lise Değişim Programı (J1)Yıl

2022 Q3

01-29 Ağustos 2022
04-11 Haziran 2023

$15.500

15 Mart 2022

Lise Değişim Programı (J1)Sömestir

01-29 Ağustos 2022
01-15 Ocak 2023

$14.200

Lise Değişim Programı (J1)Sömestir

2023 Q1

01-20 Ocak 2023
04-11 Haziran 2023

$14.200

01 Ekim 2022

FLAG, öğrencilerin ek taleplerine olabildiğince yanıt vermeye çalışmaktadır. Bazı ek talepler ve öğrencilerin, bu tür bir ayarlama yapılması için, program ücretine ek olarak ödemesi gereken ek ücretler şu şekildedir:

Talep Türü

Ek Ücret

Eyalet tercihi belirtmek: Öğrenci, Oregon,Colorado, Texas, Michigan, Indiana, Florida, Virginia, South Carolina, Georgia ve Arizona eyaletleri arasından öncelik sırasına göre 3 eyalet belirleyebilir. 31 Mayıs’a kadar belirlenen eyaletlerden birine yerleştirme yapılamaması halinde, öğrenci herhangi bir yere yerleştirilebilir. Bu durumda ek ödemesi öğrenciye iade edilir.

$1620

Eyalet yerleştirme garantisi almak: Yine yukarıda belirtilen eyaletlerden 3 tanesini tercih eden öğrencinin, tercihlerinden birisine yerleştirilmesi garanti edilmektedir.

$2160

Bölge tercihi belirtmek: Öğrenci, Kuzey, Güney, Doğu ve Batı bölgelerinden birisine yerleştirilmeyi tercih edebilir. 31 Mayıs’a kadar tercih ettiği bölgeye yerleştirilememesi halinde, öğrenci herhangi bir bölgeye yerleştirilebilir. Bu durumda ek ödemesi öğrenciye iade edilir.

$1080

Bölge yerleştirme garantisi almak: Yine yukarıda belirtilen bölgelerden bir tanesini tercih eden öğrencinin, tercih ettiği bölgeye yerleştirilmesi garanti edilmektedir.

$1300

Bunun yanında, değişim yılı sırasında belli bir spora ya da aktiviteye devam etmek ve/veya belli bir sınıfa yerleştirilmek (örneğin 12. sınıfa devam ederek diploma almak) isteyen öğrencilerin, YFU Türkiye ofisi ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir. Bu durumda olan öğrenciler için, FLAG ile ek bir görüşme yapılarak, bu taleplerin karşılanması halinde ödenmesi gereken ek ücretler konusunda bilgi alınacaktır.

Program Türü

Dönem

Program Tarihleri

Program Ücreti

Son Başvuru Tarihi

Lise Değişim Programı (F1)  Yıl

2022 Q3

01 Ağustos-10 Eylül 2022
13 Mayıs-10 Haziran 2023

$15.500 + okul ödemesi

01 Nisan 2022

Lise Değişim Programı (F1)  Sömestir

2023 Q1

01-14 Ocak 2023
13 Mayıs-10 Haziran 2023

$14.200 + okul ödemesi

01 Ekim 2022

F1 programı okul seçenekleri ve şartları konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz YFU Türkiye ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Hem J1 hem de F1 programlarının başlama tarihi öğrencinin yerleştirildiği eyaletteki okulların açılma tarihine göre belirlenecektir. Dolayısıyla öğrenciler genellikle Ağustos ayı içerisinde ABD’ye varmış olurlar. Program, Haziran ayının ilk iki haftası içinde sona erer, öğrencilerin dönüş yolculukları 13 Mayıs – 10 Haziran arasında bir tarihe ayarlanacak, bu aşamada öğrenciler ile irtibat halinde olunacaktır.

Yaş kriterleri:

Program Dönemi

Program Türü

Uygun Yaş Aralığı

2022 Q1

Lise Değişim Programı – J1

01 Ağustos 2003 – 01 Aralık 2007

2022 Q3

01 Şubat 2004 – 31 Temmuz 2008

2023 Q1

01 Temmuz 2004 – 31 Aralık 2008

Bu yaş aralığının dışındaki öğrencilerin J1 programına kabul edilmeleri mümkün değildir.

Program Dönemi

Program Türü

Uygun Yaş Aralığı

2022 Q3

Lise Değişim Programı – F1

01 Şubat 2004 – 31 Temmuz 2008

2023 Q1

01 Temmuz 2004 – 30 Aralık 2008

Dil kriterleri: ABD’de değişim öğrencisi kabul etmek tüm okullar için bir prestijdir. Bu nedenle okullar birbiriyle rekabet halinde en iyi öğrencileri kabul etmeyi tercih ederler. Bu sebeple bir çok okul dil yeterliliği istemektedir. Öğrenciler, okulda ve toplum içinde faaliyette bulunabilecek kadar İngilizce’ye hakim olmalıdır. ABD’ye başvurmanız halinde ELTIS-English Language Test for International Students adlı teste girmeniz ve yeterli puanı almanız gerekir. FLAG tarafından talep edilen asgari ELTIS puanı 212’dir. Bunun yanında, İngilizce konuşma sınavından da en az 6 puan alınmalıdır.

Daha önce bu sınava girmiş ve yeterli bir puan almış olsanız dahi eğer cevap kağıdınız elinizde değilse ve yetkin bir kuruluş tarafından sınava alınmadıysanız, YFU tarafından mülakat kapsamında uygulanacak teste girmeniz gerekmektedir.

Akademik kriterler: Öğrenciler akademik olarak motive olmalı ve Birleşik Devletler’deki ödevlerini ortalama düzeyde yerine getirecek performansta olmalıdırlar. Öğrencinin programa başlamadan önceki temel derslerden aldığı notların akademik not ortalaması başarılı olmalıdır. Herhangi bir ders notu “D ya da F” olan öğrencilerin programa kabul edilmeleri mümkün değildir. FLAG tarafından, belli bir sınıfa yerleştirilme ya da mezun olma garantisi verilememektedir. Belli bir sınıfa yerleştirilmek ya da mezun olmak isteyen öğrenciler için ek bir ücret ödenmesi halinde bu tür bir özel yerleştirme yapılıp yapılamayacağına ilişkin karar, FLAG tarafından verilecektir.

Sağlık kriterleri: ABD’de değişim öğrencisi olmak aynı zamanda sağlıklı bir bünye gerektirir. Öğrenciler hem fiziksel, hem psikolojik hem de duygusal açıdan sağlıklı olmalıdır. Değişim aktivitelerine katılımlarını engelleyecek ya da kendileri, ev sahibi aileleri ya da FLAG ve bölge ofisleri için sorun yaratacak rahatsızlıkları olmamalıdır. Program sırasında bir öğrencinin daha önceden tedavi gördüğü ve YFU’ya/FLAG’e bildirilmemiş fiziksel ya da psikoloji bir sorunu olduğunun anlaşılması üzerine öğrencinin programı sonlandırılarak erken dönüş uygulanır.

Program sırasında kendine zarar verme konusunda söylemleri (sözlü, yazılı mesaj, sosyal medya, vb. kanalıyla) olan öğrencilerin bu tür söylemleri net ve ciddi bir tehdit olarak algılanacak ve profesyonel bir hekim, ve sonrasında muhtemelen bir psikiyatrist, tarafından değerlendirilmek üzere acilen bir sağlık kurumuna götürülecektir. Bu durumda bulunan ve yapılan değerlendirme sonucunda program sırasında terapi/destek alması gerektiği tespit edilen öğrencilerin programları acilen sonlandırılacak ve kendi öz ebeveyninin bakımında tedavi alması için ülkesine geri gönderilecektir.

Kişisel nitelikler: Öğrenciler aile yaşamı ve akademik deneyim konusunda sorumluluk sahibi ve uyum sağlamak için esnek ve motive olmalıdır. Öğrencilerin hem ailenin hem de okulun sosyal yaşantısına dahil olmak üzere istekli ve bu konuda gerekli çabayı gösterecek olgunlukta olması gerekmektedir. Başvuru aşamasında kendisi ile ilgili herhangi bir konuda eksik ya da yanlış bilgi vermiş olan öğrencilerin programları, durumun anlaşılmasını takiben sonlandırılarak erken dönüş uygulanır.

Mezun Öğrenciler: FLAG tarafından sadece belli sayıda mezun öğrenci programlara kabul edilmektedir. Lise’den mezun olduğunuz yıl programa katılmayı istemeniz halinde, öncelikle mülakatta başarılı olmanız ve sonrasında FLAG’den onay alınması gerekmektedir. FLAG tarafından kabul edilen mezun öğrenciler, 30 Haziran tarihine kadar bir devlet okuluna yerleştirilememeleri halinde, özel bir okula yerleştirilecekler ve özel okul ücretini, öğrencinin, program ücretine ek olarak karşılaması gerekecektir.

Yerleştirilmesi zor öğrenciler: Aşağıdaki koşullardan herhangi birini sağlayan öğrencilerin yerleştirilmesi normalden daha uzun sürecektir. Bunun yanında, bu durumlardan bir veya daha fazlasına sahip bir öğrencinin programa kabulü için FLAG tarafından onay verilmiş olmalıdır.

 • Yemeklere, kedilere, köpeklere karşı alerjisi olan ya da özel bir yerleştirmeye ihtiyaç duyacak herhangi bir durumu olan alerjik kişiler
 • Beslenmeyle ilgili iki ya da daha fazla açıdan sınırlaması olanlar
 • Sigara içenler (YFU ABD, 18 yaşın altındakilerin sigara satın almaları yasak olduğundan, öğrenciden sigarayı bırakmasını isteme hakkını saklı tutar)
 • Alerjisi olması, korkması ve hayvanları sevmemesi nedeniyle ev hayvanlarıyla yaşayamayacak olanlar (ABD’li ev sahibi ailelerin %85’i evinde evcil hayvan beslemektedir, evcil hayvan ile yaşayamayacak olmak demek yerleştirilme yapılabilecek aile sayısını oldukça sınırlamaktadır)
 • Akademik performansları ortalamanın üstüne (3.0 akademik ortalama) eşdeğer seviyede olması koşuluyla okuma güçlüğü çeken ve diğer öğrenme engelleri olanlar

Şartlı Öğrenciler: Aşağıdaki durumlardan bir ya da daha fazlasına sahip öğrenciler ancak FLAG’in onayı ile programa kabul edilebilirler.

 • Yukarıdaki sınırlılıkların birden fazlasına sahip öğrenciler
 • Diyabet hastaları
 • İdrarını tutamayanlar (uyurken altını ıslatanlar)
 • Sara hastaları
 • Vejetaryenler ya da aşırı laktoz duyarlıları (süt, peynir gibi hiçbir hayvan ürünü yemeyen katı vejetaryenler)
 • Ciddi yemek alerjisi olan ya da çevresel alerjileri olan öğrenciler
 • Profesyonel düzeyde spor yapan ya da müzik, dans gibi diğer özel aktivitelere katılımı olan öğrenciler
 • Akli, duygusal ya da anoreksiya ile ilgili geçmişi olanlar (bu durumdaki öğrenciler program başlama tarihinden 2 yıl önce tedavilerini tamamlamış olmalıdır)
 • Yerleştirildikleri yere büyük etki yapabilecek ve psikolojik, kronik ya da genetik engeli olan; okul veya ev sahibi aile tarafından özel bir yerleştirme gerektiren öğrenciler

Kabul Edilmeyen Öğrenciler:Aşağıdaki koşulları taşıyan öğrencilerin başvurusu kabul edilmemektedir.

 • Yaş sınırlamasının dışındaki öğrenciler (J-1 vize kurallarına aykırı)
 • Kronik bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler (tüberküloz, Hepatit B, HIV, vs..)
 • Öğrenme güçlüğü olan ve not ortalaması ortalamanın altında olan öğrenciler (okullar kabul etmemektedir)
 • Programa başvurduğu sırada bir lise programına devam etmeyen öğrenciler (J-1 vize kurallarına aykırı)
 • Daha önce ABD’de J-1 vizesi ile bir değişim programına katılmış olan öğrenciler (J-1 vize kurallarına aykırı)
 • ELTIS testinden yeterli puan alamamış öğrenciler
 • Üniversite eğitimine başlamış/mezun durumundaki öğrenciler (bu öğrenciler ancak CCP’ye başvurabilirler)
 • Tam zamanlı bir işte çalışmakta olan öğrenciler
 • Yarışlara hazırlanan profesyonel sporcular
 • Son 2 yıl içinde yeme bozukluğu tanısı ile tedavi görmüş olan öğrenciler
 • Son 2 yıl içinde psikolojik/psikiyatrik sorunlar nedeniyle tedavi görmüş olan öğrenciler
 • Herhangi bir dersten “D”nin altında notu olan öğrenciler
 • Akraba yanına doğrudan yerleştirme talep eden öğrenciler (J-1 vize kurallarına aykırı)
 • Herhangi bir spor dalına devam edebilmek üzere belli bir okula doğrudan yerleştirme talep eden öğrenciler (CSIET standartlarına aykırı)
 • Programa katılmadan önce ebeveyn ya da başka bir yetişkin gözetiminden uzakta bağımsız yaşamakta olan öğrenciler

 • Ev sahibi aile, çocuklu veya çocuksuz ya da aynı evde yaşayan çocuklu bir ebeveynden ya da yalnız yaşayan bir ebeveynden oluşabilir.
 • Duygusal, çevresel ve ekonomik destek ile beraber ek olarak günde 3 öğün yemek ve fiziksel konaklama sağlama imkanı, ki bu öğrencinin kendine ait bir odası (yalnız başına ya da aynı cinsiyetten kardeşlerden birisiyle kullanabileceği) olmasını içerir. Aile, değişim öğrencisinin topluma ve topluluk aktivitelerine katılmasını sağlayacak pozisyonda olmalıdır. Aile gençler için ilgisini açıkça belirtmeli ve FLAG alan sorumlularıyla işbirliği içinde ve düzenli olarak irtibat halinde olmaya hazır olmalıdır. Aile kendi evlerinde mülakata alınmalı ve FLAG temsilcisi tarafından onaylanmış olmalı ve 2 pozitif referans sunmalıdır. Öğrencinin evdeki yerleşimi onaylanmadan önce, 18 yaş ve üstü tüm ev halkının suç geçmişinin kontrolü yapılır.
 • FLAG, öğrencileri ABD’deki 50 eyaletin tamamına yerleştirir ve bu yerleştirme Orta Batı ve Güneydeki kırsal alanlarda ve küçük şehirlerde yoğunlaşır. Öğrenciler rastgele yerleştirilir. Ek bir yerleştirme talebi yapıldıysa ve bunun için ek bir ücret ödendiyse, durum farklıdır.
 • FLAG, ev sahibi aile seçimlerini yaparken, ırk, renk, din, cinsiyet, medeni durum, cinsel yönelim ya da ülke geçmişi yönünde bir ayrımcılık yapmaz. Bir FLAG ailesi, yerel kültürün elverdiği ölçüde çeşitlilik barındırabilir.

Amerikan ailesinde, genellikle ailenin her bir bireyinin kendi iş veya okul programına göre eve farklı geliş ve gidiş saatleri vardır. Ailenin tüm üyelerinden günlük işlerden kendi paylarına düşeni yapmaları ve eve son geliş saatine uymaları beklenir. Amerikalı çocuklar ve gençler ebeveynlerine saygı duyarlar ve başka bir deyişle ebeveynlerin çocukları üzerinde bir otoritesi bulunmaktadır. Bulabileceğiniz en geleneksel Amerikan yemeği, kola ile sunulan hotdog ve hamburger, yani barbekü olacaktır. Şükran yemeğinde bal kabağı tatlısı ve hindi yenilir. Okulda yiyeceğiniz yemek genellikle sandviç olacaktır. Bazı okulların her gün farklı bir yemek sunulan kafeteryaları da bulunmaktadır.

Doğrudan Öğrenci Yerleştirmesi: Okulun değişim öğrencisini kaydetmeye açık olması durumunda ve ev sahibi aile çevresindeki 120 mil içinde eğitilmiş FLAG temsilcisi varsa FLAG ev sahibi ailenin başarılı taramasına bağlı olarak doğrudan yerleştirme yapar. Doğrudan yerleştirme şu koşullarda değerlendirilmez;

 • Akraba yanına doğrudan yerleştirme talebi (J-1 vize kurallarına aykırı)
 • Belirli bir ABD lisesinde eğitim görme ya da spor yapma amacıyla doğrudan yerleştirme talebi (CSIET standartlarına göre yasaktır)

Okul hayatı 5 yaşında kreş ile başlamaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi 12. sınıfa kadar devam etmektedir. Devlet okullarını, yerel eğitim kurulları yönetmektedir. Bu okullardan mezun olma gereklilikleri ise devlet eğitim kurulları tarafından belirlenmektedir. Okul içi ve okullar arası spor da dahil olmak üzere, ekstra faaliyetler, ABD’deki lise öğrenci hayatının oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak çoğu eyalet ve yerel yönetim bu tarz etkinliklere değişim öğrencilerinin katılımına sınırlama getirebilmektedir. ABD’de her okul bağlı olduğu eyalet yönetiminin belirlediği standartlara uymak ve asgari başarı düzeyini yakalamak zorundadır. Öğrenciler zorunlu temel derslerin yanında becerileri ve ilgi alanlarına göre bir çok sayısal ve sözel ders alma olanağına sahiptir. Ayrıca ABD’nin kozmopolit yapısı nedeniyle bir çok farklı dil seçmeli olarak öğretilmektedir.

Hemen hemen ABD içindeki tüm YFU öğrencileri, ev sahibi ailenin evinin çevresinde bulunan yerel devlet liselerine yerleştirilir. Devlet okulları yerel olarak seçilmiş okul kurulu tarafından yönetilir. Her okulun müdürü, okul kurulu ve/veya okul bölgesi değişim öğrencisini kabul etme ya da reddetme otoritesine ve hangi sınıfa yerleştirileceğini saptama hakkına sahiptir. Birçok okul, katılımcının yaşına ya da kendi ülkesinde orta öğretimde aldığı derslere bakmaksızın değişim öğrencilerinin 10. ya da 11. sınıfa yerleştirilmesinde ısrarcı olmaktadır. Ayrıca birçok okul değişim öğrencilerini diplomayla mezun etmeye izin vermemekte ve YFU da bu amaç için öğrenci değişimi yapmamaktadır.

Öğrencilerin küçük bir yüzdesi, bağımsız ya da dini özel okullara yerleştirilir. Bazı durumlarda okul harcından feragat edilebilir ya da düşük bir ücret teklif edilebilir. Hiçbir öğrenciden okul harcını ödemesi beklenmez fakat bazen bu tür okullara kayıt için seçenek sunulabilir ve okul harcının ek ödemesinin değerlendirilmesi istenir.

Program ücretine dahil olan masraflar:

 • Vize desteği (J1 vizesi için gerekli olan DS2019 formu ve destek yazılarının sağlanması, vize başvurusu konusunda bilgilendirme)
 • Sağlık, kaza ve sorumluluk sigortası
 • SEVIS kaydı ve ücreti
 • Özenle seçilmiş gönüllü ev sahibi aile yanına yerleştirme
 • Devlet okuluna kayıt/yerleştirme (öğrencinin yerleşeceği sınıf okul yönetimi tarafından belirlenmektedir; FLAG’in bu konuda bir yaptırımı olamaz)
 • Ankara, İstanbul veya İzmir’den ABD’ye gidiş-dönüş seyahat masrafları
 • Seyahat işlemleri ve havaalanı desteği (Havaalanı karşılama ve yerel ulaşım desteği- YFU Küresel Ofisi tarafından verilmektedir)
 • ABD içerisinde ev sahibi ailenin bulunduğu yere gidiş-dönüş yerel ulaşım masrafları
 • Ayrılış öncesi eğitim (4 gece konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Aile destek programı ve oryantasyon (isteğe bağlı)
 • Varış sonrası oryantasyon programı (4 gün 3 gece, Washington, DC’de – Sadece Q3 programları için; Q1 programlarında, yerel düzeyde bir varış oryantasyonu düzenlenmektedir)
 • Dönüş sonrası uyum oryantasyonu (Türkiye’de programı tamamladıktan sonra 1 gün konaklamalı – eğitim yerine geliş-gidiş yol masrafları dahil değildir)
 • Öğrencinin uygun bulunması halinde katılabileceği Gönüllü Eğitimi (3 gün konaklamalı – geri dönüş oryantasyonunun hemen sonrasında yapılacak olan eğitime tüm öğrenciler başvuruda bulunabilirler. YFU eğitmenleri tarafından yapılacak seçim sonunda katılımcılar belirlenecek ve sadece uygun bulunan öğrenciler eğitime katılabilecektir.)
 • Program süresince FLAG alan sorumluları tarafından sağlanan düzenli destek
 • Gerekli görüldüğü taktirde profesyonel çalışanlar tarafından rehberlik hizmeti
 • YFU ve FLAG yönetim ve idari giderleri
 • Ek profesyonel danışmanlık hizmeti (gerekiyorsa)
 • YFU 24 saat acil yardım hattı

Program ücretine dahil olmayan masraflar:

 • Seyahat planı değişikliklerinden doğan cezalar
 • Ekstra bagaj ücretleri (Havayolu şirketinin kuralları çerçevesinde)
 • Vize başvuru ücreti ve vize ile ilgili masraflar
 • Vize başvurusu ya da okul kaydı için gerekli olabilecek aşılar
 • Pasaport ücreti
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Kişisel harcamalar-Cep Harçlığı (aylık 200 USD önerilir)
 • Ders kitabı, spor malzemeleri ve ders gereçleri gibi zorunlu okul harcamaları (yerleştirilen okula ve alınan derslere göre değişiklik gösterebilir; 200-500 USD arasında olabilir)
 • Öğrencinin özel okula yerleştirilmesi halinde, okul kayıt ücreti
 • Programın uzatılması halinde ek ücret (150 USD)
 • Gerekmesi halinde okula ulaşım masrafları
 • YFU ya da okul tarafından program dışı düzenlenen-katılımın isteğe bağlı olduğu kültürel geziler 
 • Türkiye’deki oryantasyonlara (Ayrılış öncesi ve Dönüş sonrası) ulaşım masrafları