2019-2020 Program Yılı Burs İmkanları

YFU Türkiye daha fazla gence ulaşabilmek amacıyla çeşitli burs olanakları yaratmaya çalışır. Burslarımız YFU Değişim Programları’na katılacak öğrencilere yöneliktir ve sadece 1 yıllık değişim programlarına katılacak öğrencilere sunulur. Her bir öğrenci en fazla tek bir burs imkanından yararlanabilir.

Burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler ön kayıt işlemlerinden sonra mülakatları sırasında taleplerini iletmelidirler. Daha sonra, dolduracakları burs başvuru formu YFU Burs Komitesi tarafından Nisan ayı başında incelenerek, burs almaya hak kazanıp kazanmadıkları Mayıs ayı içerisinde kendilerine bildirilecektir.

2019-20 program yılı için burs olanakları şöyledir:

Almanya Mercator Vakfı Burs Programı: 3000 Avro*

* Öğrencinin ekonomik durumuna göre burs miktarı değişebilir. Mercator Vakfı bursları en az 500 en fazla 5000 Avro olarak uygulanmaktadır. Burs komitesi, yapılan tüm başvuruları Nisan ayı başında değerlendirir ve öğrencilerin ekonomik durumlarına göre Mercator Vakfı’na bir öneride bulunur. Mercator Vakfı’nın değerlendirmesi sonrasında, tahsis edilen burs miktarı Mayıs ayında duyurulur.

Almanya Pasch Bursu Programı: 2016 yılında Goethe Institute (GI) Türkiye ve YFU arasında başlatılan işbirliği sonrasında Türkiye’de Pasch/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruda bulunabileceği bir burs programı hayata geçirilmiştir. Burs programı kapsamında, 2019-20 program yılında Almanya’da değişim öğrencisi olmak isteyen, hali hazırda en az A2 seviyesinde Almanca bilen ve Pasch/FIT okullarında okuyan öğrencilerin başvuruları, GI ve YFU Türkiye tarafından değerlendirilerek, 2 öğrenciye %100 burs verilecektir. Burs fonunun %50’si YFU, %50’si GI tarafından finanse edilmektedir. Programa başvurup, mülakatta başarılı olan öğrencilerden 2 kişiye ekonomik durumları da dikkate alınarak burs tahsisi yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için ziyaret ediniz.

Pasch Yarışması Burs Programı: Goethe Institute Almanya tarafından yürütülen program kapsamında dünya çapındaki Pasch okulları öğrencileri arasında yapılan bir yarışma sonrasında, toplamda 7 öğrenciye program ücretinin %50’si kadar bir burs verilmektedir. Programın katılım koşullarını öğrenmek için, okulunuzdaki Pasch koordinatörü öğretmeniniz ile görüşebilirsiniz. Başvuruda bulunan öğrencilerin mülakatları YFU Türkiye tarafından gerçekleştirilecektir. Mülakatta başarılı olan öğrenciler, Pasch yarışmasına katılabilir ve yarışmada dereceye girmeleri halinde de burs almaya hak kazanırlar.

Daha detaylı bilgi almak için: http://yfu-turkey.org/2017-18-pasch-yarismasi/

YFU Türkiye Burs Fonu: YFU Türkiye’nin kendi imkanlarıyla oluşturduğu burs fonu kapsamında, Almanya dışında bir ülkeye gidecek öğrencilere, mülakat başarıları ve ekonomik durumlarını değerlendirerek kısmi burs (500-2000 Euro arasında) imkanı sağlanmaktadır. Her sene 4 ya da 5 öğrenciye tahsis edilen YFU Türkiye bursuna başvuruda bulunmak için öncelikle programlara kabul edilmiş olmak gerekmektedir. Bursa başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerimiz kabul aşamasında YFU Türkiye ofisi ile görüşerek, burs başvuru formunu talep edebilirler. Burs başvurularının, en geç Mart ayı ortasına kadar yapılması gerekmektedir. Nisan ayı başında burs komitesi tarafından başvurular değerlendirilir ve Nisan ayı ortasında burs tahsisleri gerçekleştirilir.

YFU Güney Amerika Burs Fonu: Güney Amerika’daki değişim programları, YFU programlarının en eski ve en köklü kuruluşları tarafından hayata geçirilmektedir. Türkiye’den bu ülkelere talebi artırmak için oluşturulmuş olan burs fonu kapsamında, aşağıdaki ülkelere başvuran ve mülakatlar sonucunda başarılı olan öğrencilere, kesin kayıt işlemleri sırasında belirtilen bursların tahsisi yapılacaktır.

Brezilya: Sadece Yıl programına katılan öğrenciler için 500 USD burs

Paraguay: 500 USD Yıl Programı ve 500 USD Sömestir Programı bursu

Meksika: 600 USD Yıl Programı ve 600 USD Sömestir Programı bursu

Şili: 500 USD Yıl Programı ve 500 USD Sömestir Programı bursu

YFU Türkiye 10. Yıl Bursu: Bu sene kuruluşunun 10. yılını kutlamakta olan YFU Türkiye tarafından, bugüne değin hiç gidilmemiş bir YFU ülkesine (Brezilya, Meksika, Uruguay, Paraguay, Şili, Ekvador, Tayland, Endonezya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Sırbistan, Letonya, Slovakya gibi) gitmek üzere başvuruda bulunan ve mülakatlarda başarılı olan 1 öğrenciye %90 burs verilecektir. Burs tahsisi, öğrencinin motivasyonu ve ailesinin ekonomik durumu gözönünden bulundurularak Şubat 2019’da yapılacaktır.